लागूऔषध प्रयोग गर्न छाडेकालाई स्वरोजगार बनाउनुपर्नेमा उपप्रमुख कार्कीको जोड

विराटनगर ६ भदौ । विराटनगर महानगरपालिकाकी उपप्रमुख शिल्पा निराला कार्कीले लागूऔषध प्रयोग गर्न छाडेका युवालाई परिवार र समाजमा पुनःस्थापना गर्न स्वरोजगार बनाउनुपर्नेमा जोड दिनुभएको छ ।
रिकभरिङ नेपालले विराटनगर महानगरपालिकाको न्यायिक समितिसित आयोजना गरेको अन्तरक्रियामा बोल्दै उपप्रमुख कार्कीले सुधार केन्द्र बसेर उपचार सकेका युवालाई घर र समाजमा पुनःस्थापित गराउन स्वरोजगार बनाउनु आवश्यक रहेको औंल्याउनुभयो ।

लागूऔषध प्रयोग गर्न छाडेका युवाका लागि सीपमूलक तालिम सञ्चालन गरेर स्वरोजगार बनाउन सकिने उहाँको भनाइ थियो । “स्वरोजगार भएर पैसा कमाउन थालेपछि उनीहरुलाई समाजमा पुनःस्थापित हुन सहज हुन्छ,” उपप्रमुख कार्कीले भन्नुभयो, “स्वरोजगार बनाउन नसकेमा सुधार केन्द्र बसेर निस्किएका युवाले पुनः लागूऔषध प्रयोग गर्ने सम्भावना रहन्छ । त्यसबाट रोक्न लागि पनि उनीहरुलाई कसरी हुन्छ स्वरोजगार बनाउनुपर्छ ।” लागूऔषध प्रयोगकर्ताहरुको संख्या पछिल्लो समय बढ्दै गएकोमा उहाँले चिन्ता व्यक्त गर्नुभयो ।

महानगरपालिकाका तर्फबाट लागूऔषध प्रयोगको रोकथाम र नियन्त्रणका लागि काम भइरहेको समेत जानकारी दिनुभयो । उहाँले विद्यालयस्तरदेखि नै लागूऔषधविरुद्धको अभियान सञ्चालन गर्नुपर्नेमा जोड दिनुभयो । न्यायिक समितिका सदस्य तीर्थेन्द्र नेउपानेले लागूऔषध प्रयोगले घरपरिवारसँगै समाजलाई नै समस्यामा पारेको धारणा राख्नुभयो । उहाँले वडास्तरदेखि नै लागूऔषधविरुद्धका सचेतनामूलक कार्यक्रम सञ्चालन गर्नु जरुरी रहेको उल्लेख गर्नुभयो । अन्तरक्रियामा रिचमण्ड फेलोसिपका कार्यक्रम व्यवस्थापक तथा रिकोभरिङ नेपालका उपसभापति संजीव चापागाईंले लागूऔषध ऐन–२०३३ संशोधन गर्नुपर्नेमा जोड । उहाँले २०३३ सालमा बनेको लागूऔषध ऐन अहिलेको अवस्थामा व्यवहारिक नहुने तर्क गर्नुभयो ।

चापागाईंले सशस्त्र प्रहरीको सीमा सुरक्षा बलले काम राजस्व उठाउनेभन्दा लागूऔषध पक्राउ गर्नेमै समय खर्च गर्नुपर्ने बाध्यता रहेको बताउनुभयो । अन्तरक्रियामा रिकभरिङ नेपालका सभापति चन्द्र बराल, महासचिव जय देवकोटा, स्पर्श नेपालका संजीव खड्का, महानगरको कानुनी सल्लाहकार ज्ञानेन्द्र थापा, डिल्ली घिमिरे, कानुन शाखाकी अधिकृत शारदा थपलियालगायतले आ–आफ्ना धारणा राख्नुभएको थियो ।